מהו פטריגיום וכיצד מטפלים בבעיה?

במילים פשוטות, פטריגיום הוא גידול שפיר ולא סרטני של הקרנית. מצב זה נגרם בדרך כלל על ידי זיהום ויראלי או מצב תורשתי, מה שניתן להסיר באמצעות ניתוח להסרת פטריגיום. ההליך מבוצע אצל רופא העיניים המנתח.

ניתן לטפל בפטריגיום על ידי ניתוח או טיפול בלייזר, אך יש אנשים שבוחרים לטפל בו בשיטות פחות פולשניות כמו טיפול פוטודינמי. נכון להיום, השיטה היעילה ביותר היא ניתוח הסרת פטריגיום, מה שעשוי להימשך כ-15 – 35 דקות. הניתוח אינו מלווה בכאבים משמעותיים, אם כי חלק מהמטופלים מדווחים על תחושת אי נוחות מסוימת.

מידע על פטריגיום והסיבות להתפתחותו

פטריגיום הוא גידול שפיר שניתן למצוא על הקרנית. מצב זה נגרם מהצטברות של קרטין, שהוא החלבון העיקרי בשכבה החיצונית של הגוף. הצטברות הקרטין גורמת להצטברות של תאים ורקמות, מה שמוביל לנפיחות וכאב.

פטריגיום הוא מצב עיניים שכיח שיכול לגרום לגירוי ואי נוחות, אך בדרך כלל אינו גורם לנזק חמור לראייה. אם מדובר על שנים ארוכות שבהן הבעיה לא מטופלת, המצב יכול להיהפך לבלתי סביל ולגרום לאי נוחות רבה. במקרים מסוימים, הגידול מגיע לגדלים כאלו שהוא פשוט חוסם את טווח הראייה של האדם.

באילו גילאים מתפתח פטריגיום?

מצב זה בדרך כלל משפיע על אנשים בשנות ה-40 או ה-50 לחייהם שנחשפו לשמש לפרקי זמן ארוכים. פטריגיום נגרם על ידי צמיחת יתר של תאים על פני הקרנית, שהיא הכיסוי הקדמי הברור של העין. בתוך כך, ישנם אנשים אשר עובדים במשך שנים תחת השמש ואינם מרכיבים אמצעי הגנה כמו משקפיים מסננות UV, מה שעשוי לעודד את ההתפתחות של פטריגיום.

אפשרויות הטיפול בפטריגיום כוללות תרופות וניתוחים. לפעמים, ניתוח עשוי להיות נחוץ אם יש תסמינים משמעותיים כגון אדמומיות או כאב באחת או בשתי העיניים. אם המצב הוזנח והפטריגיום התפתח, ניתוח במיידי יהיה האופציה הטיפולית המומלצת ביותר.

מה התסמינים של פטריגיום?

פטריגיום הוא מצב שכיח המאופיין על ידי עיבוי או פיגמנטציה של הלחמית, אשר יכול להוביל לאובדן ראייה. תסמיני פטריגיום הם בדרך כלל קלים וכוללים אדמומיות, גירוד ונפיחות סביב העין. עם זאת, כאשר זה נעשה חמור, מצב זה יכול לגרום לכאב בעין ולעיוורון חלקי או מלא.

כמו כן, תסמינים של פטריגיום יכולים לכלול תחושה של חול או אבק בעין, אדמומיות ורגישות לאור, מה שבהחלט יכול להוביל למצבים של מיגרנות. אמנם מיגרנה היא לא סממן ישיר כתוצאה מפטריגיום, אבל היא בהחלט תסמין נלווה שיכול להתפתח כתוצאה מרגישות לאור.

דילוג לתוכן