איך בוחרים בתי ספר לעיצוב?

שוק העבודה ידע שינויים רבים בשנים האחרונות, מקצועות נעלמו ובמקומם צצו אחרים, מקצועות שונים השתנו והתרחבו וישנם תחומים שבעבר נחשבו שוליים ואילו כיום הם בראש החץ של עולם העבודה. דוגמה לתחום כזה הוא העיצוב גרפי. עיצוב גרפי הפך בשנים האחרונות לתחום מאד מבוקש, בין היתר בשל כניסה של תוכנות מחשב במתוחכמות לשוק ובשל הביקוש הרב לאנשי מקצוע בתחום השיווק והפרסום. עיצוב גרפי הוא חלק בלתי נפרד מחיינו ומשום כך בשנים האחרונות אנשי מקצוע איכותיים יכולים למצוא עבודה מתגמלת ומספקת בתחום.

היצע מול ביקוש

הביקוש העצום לאנשי מקצוע איכותיים הוביל לכך שלא מעט מוסדות לימוד משלבים כיום תכניות לימוד של עיצוב גרפי. יתר על כן, מלבד בתי ספר לעיצוב גרפי שפועלים כבר שנים ארוכות והם בעלי מסורת לימוד ארוכה וענפה, צצו גם כפטריות אחרי הגשם מכללות חדשות ומוסדות לימוד חדשים על טהרת עולם העיצוב בכלל והעיצוב הגרפי בפרט. לכל מי שמבקש  ללמוד את התחום, נדגיש כי חשוב לבחור מוסד לימודים מוכר על ידי המועצה הגבוהה שהוא גם בעל מוניטין בתחום.

התעודה, הניסיון ומה שביניהם

יש לוודא כי מוסד הלימוד מעניק תעודה שמוכרת כמעצב גרפי ולא רק כביצועיסט. ההבדל בין השניים הוא שתעודת מעצב מאפשרת לכם לעבוד באופן עצמאי ואילו ביצועיסט הוא רק מי שמכיר את התוכנות ומוציא לפועל את מה שהתווה המעצב. מעבר לכך וודאו כי המכללה או מוסד הלימוד הוא בעל ניסיון ומסורת לימוד ארוכה בת כמה שנים לפחות. מקום כזה הוא מקום שבו תוכלו להיטמע בתחום ולהשתלב בו, ולא רק ללמוד חומר טכני.

תכנית הלימודים

מעבר לוותק של בתי ספר לעיצוב גרפי יש לבדוק היטב את תכנית הלימודים. חשוב לשים לב שתכנית הלימודים כוללת את כל החומר הטכני לרבות תוכנות המחשב החשובות עבור כל מעצב שהן חובה לכל מי שמעוניין לעסוק בתחום והן פוטושופ, אילוסטרייטור, אינדיזיין, פלאשו-דרימוובר.חשוב לשים לב לכך שמוקדשות מספקי שעות תרגול מול המחשב בליווי של מורי החוג, מה שיאפשר לכם להפוך למקצוענים של ממש. מעבר לתוכנות הלימוד חשוב לוודא כי הסילבוס כולל גם תכנים מעולם האמנות, תולדות האמנות, תקשורת חזותית, פרסום, שיווק ועוד.

תיק עבודות

עבודתו של מעצב נוגעת לתחומים רבים וחשוב לשים לב שהתכנית מעשירה דיה בהקשר זה. אחת האינדיקציות לאיכות הלימוד היא תיקי עבודות של בוגרי הלימודים. לפני ההרשמה למוסד הלימוד בקשו לראות תיק עבודות של בוגרי התכנית וכך תוכלו להתרשם מהרמה ומהתוצאות. נכון שאין לכם ידע מקצועי, אך מורכבות העבודות, מבחר גדול ועבודות בעלות חזות מרשימה יכולים ללמד אתכם על רמת הלימוד בבית הספר.

אווירה של לימוד

דבר נוסף שיכול לסייע לכם להחליט לגבי מוסד לימוד כזה או אחר הוא האווירה במקום. את זה תצטרכו לגלות בעצמכם על ידי שיטוט במקום. כדאי להירשם לניוזלטר של בתי ספר לעיצוב גרפי ולקבל עדכונים על אירועים במקום.כנסים, ימי עיון, תערוכות ועוד אירועים שונים יכולים ללמד אתכם על מידת הפעילות במקום. אחרי הכל בית ספק לעיצוב גרפי שמכבד את עצמו אינו מציע רק תכנית לימודים קונבנציונלית אלא גם תכנים נוספים. פעילויות מסוג זה מלמדות על האווירה בקמפוס ועל מידת הרצינות של מוסד הלימודים.

ליהנות מהלימוד

נסו להיכנס להרצאות מעת לעת ולשוחח עם סטודנטים כך שתוכלו לקבל חוות דעת מהלומדים במקום. לסיכום, חשוב לקחת את תקופת הלימודים ברצינות הראויה. אף על פי שאין זה נראה כך, מדובר בתקופה שלא תחזור. השקיעו את כל הזמן שלכם בלימוד ונסו לשאוב כמה שיותר מחבריכם ללימודים וממורי הקורסים. כל משוב או ביקורת קחו בשתי ידיים ונסו להפיק ממנה את המיטב.

דילוג לתוכן