גמילה מקנאביס – זה אפשרי

הרגע שבו איתי הבין שהוא זקוק לגמילה מקנאביס היה כשעדן, בת הזוג שלו וארוסתו עזבה את דירתם המשותפת. "מפעם בכמה חודשים, זה הפך לפעם בכמה ימים, לפעם ביום, לכל יום כמה פעמים". מאדם חברותי, יצירתי ושמח, איתי הפך לאדם לכוד וחסר תקווה. הנסיונות של עדן לגרום לו להכיר בבעיה גרמו לו להתרחק ממנה ולהיסגר. עדן מצידה הבינה שהיא למעשה נפרדת רגשית כבר תקופה מהאדם המקסים שבו התאהבה. "רק לעשן בראש שלך. כשיוצאים לשבת עם חברים – אתה מעשן, כשיושבים בבית – אתה מעשן, אפילו כשאנחנו ביחד, במיטה, אתה מעשן. אני כבר לא מזהה אותך".

כדאי לקרוא: טיפול בהתמכרויות – טיפול EMDR

מיתוס ה"סמים הקלים" והקושי לזהות את הצורך בגמילה מקנאביס

איתי הוא אדם אחד, מכור אחד, שנשבה בקסמיו של הסם המתעתע הקרוי קנאביס. לא כמו סמים מסוגים אחרים, הקנאביס נחשב לסם "ידידותי" שנקשר לרוב לאמירות כמו "כולם עושים את זה, אין מי שלא מעשן". הפופולריות שלו וקלות הדעת סביב השימוש בו, רחוקים מאד מהמשמעויות ההרסניות של ההתמכרות אליו וההשפעה שלה על החיים של המכורים. לעתים, הנזק ממנו סובלים המכורים גדול כל כך, דווקא בגלל היחס המקל לו זוכה הקנאביס מהחברה. כך, כשאדם נמצא בנתיב המסוכן להתמכרות, סביבתו לא תזהה שהוא נמצא בבעיה, מתוך אמונה שקנאביס הוא סם "בטוח ולא ממכר". אחדים אפילו ידגישו שיש לו סגולות רפואיות. השיח המתפתח בשנים האחרונות בנוגע ללגליזציה, המתודלק על ידי אנשי ציבור ואמצעי התקשורת, רק מחמיר את הבעיה ומעצים את המיתוסים בנוגע לשימוש בקנאביס.

הנפגעים מהשיח הבעייתי הזה הם איתי ודומיו. אנשים, שמסיבות כאלה ואחרות, התמכרו לקנאביס וחייהם השתנו לבלי היכר. הם לכודים, נתחים גדולים מחייהם הולכים ונלקחים שבי על ידי ההתמכרות ויכול לעבור זמן רב עד שהסביבה שלהם תזהה את הבעיה ותעודד אותם לקבל עזרה. ממש כמו במקרה של איתי ועדן, כשהסביבה של האדם הסובל מהתמכרות מבינה סוף סוף שישנה בעיה, בדרך כלל קשה מאד, עד בלתי אפשרי לשכנע שכדאי לפנות לעזרה. ברוב המקרים, דווקא הבעת הדאגה תתפרש על ידי האדם המכור כפעולה שלילית ומאיימת ותגרום לו, באופן פרדוקסלי, לקחת צעד אחורה, להתרחק ולהסתגר.

תקווה לשינוי: גמילה מקנאביס היא אפשרית

אבל לא הכל אבוד. יש תקווה. כשאיתי חווה את הלם הפרידה, יחד עם כאב האובדן נפתח בנפשו צוהר לשינוי. זהו חלון הזדמנויות קצר, שהכניסה אליו יכולה לאפשר גמילה מקנאביס. איתי זיהה את חלון ההזדמנויות הזה ופנה לקבלת עזרה שבסופו של דבר שינתה לטובה את נתיב חייו.

דילוג לתוכן